آموزش نصب وردپرس در هاست دایرکت ادمین (Direct Admin)

برخی از کاربران برای راه اندازی وردپرس نیز هزینه هایی می پردازند یا اینکه زمان زیادی را صرف می کنند تا ارائه دهنده سرویس وردپرس را برای آنها روی هاست نصب کند. اما اگر دوست دارید خودتان وردپرس را نصب کنید و اگر از هاست Direct Admin استفاده می کنید می توانید از این آموزش برای نصب وردپرس فارسی برروی آن استفاده نمایید.

http://techbench.ir/wp-content/uploads/2013/02/Fivi.png

نصب وردپرس در هاست دایرکت ادمین :
مرحله اول – دریافت آخرین نگارش وردپرس :
برای شروع باید آخرین نسخه ی وردپرس فارسی را از wp-persian.com دانلود نمایید.
مرحله دوم – ساخت پایگاه داده :
برای شروع ابتدا نیاز به تعریف یک پایگاه داده دارید. برای این کار ابتدا به پنل مدیریت دایرکت ادمین خود وارد شوید و سپس از بخش های موجود MySQL Management را از زیر مجموعه ی Domain Management انتخاب کنید. سپس با ورود به صفحه جدید برروی گزینه ی Create a new database کلیک نمایید و سپس نام این پایگاه داده مورد نظر، نام کاربری دلخواه و رمز عبور دلخواهتان را وارد کنید و این سه مورد را در جایی ذخیره یا بنویسید زیرا در مراحل بعدی به آن نیازمند هستید.  در نهایت نیز برروی دکمه Create کلیک کنید تا پایگاه داده شما ظاهر گردد.

http://techbench.ir/wp-content/uploads/2013/02/2-2-2013-3-55-30-PM.jpg

مرحله سوم – ویرایش محتوای فایل wp-config.php :
در ابتدای کار یک فایل زیپ وردپرسی را دانلود نموده اید. آن را بازکنید و در پوشه اصلی به دنبال فایلی تحت عنوان wp-config-sample.php بگردید. پس یافتن این فایل نام آن را با Rename کردن به wp-config تغییر دهید. دقت کنید که پسوند php. باشد یعنی در نهایت فایل شما به wp-config.php تبدیل شود.
پس از تغییر نام فایل تغییر یافته را با یک ویرایشگر متنی مانند Notepad ویندوز یا ++Notepad باز کنید. در فایل بازشده عبارات زیر را در کنار سایر عبارات مشاهده می کنید:

// ** MySQL settings ** //
define(‘DB_NAME’, ‘putyourdbnamehere’); // The name of the database
define(‘DB_USER’, ‘usernamehere’); // Your MySQL username
define(‘DB_PASSWORD’, ‘yourpasswordhere’); // …and password
define(‘DB_HOST’, ‘localhost’); // 99% chance you won’t need to change this value
define(‘DB_CHARSET’, ‘utf8’);
define(‘DB_COLLATE’, ”);

DB_NAME : نام پایگاه داده ای است که در مرحله دوم ساخته اید.
DB_USER : نام کاربری ساخته شده در مرحله دوم است.
DB_PASSWORD : رمز عبور تعریف شده برای کاربر ( ساخته شده در مرحله دوم ).
DB_HOST : نام هاست شما ( معمولا این مقدار localhost هست – اما نه همیشه )‌.
DB_CHARSET : نوع کاراکتر دیتابیس شما ( این مقدار معمولا utf8 هست ).
DB_COLLATE : تطبیق دیتابیس که باید مقدار آن خالی باشد.
توجه داشته باشید که شما نباید ۲ گزینه آخر، یعنی DB_CHARSET و DB_COLLATE را تغییر بدهید و در ۹۹٪ موارد هم نیازی به تغییر گزینه چهارم یعنی DB_HOST نیست، بنابراین کار شما در این قسمت مربوط به پرکردن سه گزینه اول هست .
توجه کنید که تمامی عبارات وارد شما باید بین دو کوتیشن نمایش داده شده در کد باشد. مثلاً ‘username_blog’.
توجه کنید که اگر شما نام دیتابیس را blog وارد کردید نام کاربری شما اول آن اضافه می شود مثل username_blog . برای نام کاربری هم همین طور است، ولی پسورد خیر. یه عبارت دیگر هرچه را که در درون رمز عبور قرار دادید همان را یادداشت می کنید.
مطابق آنچه در فوق توضیح دادیم فایل مربوط به wp-config.php را ویرایش نموده و در همان جایی که بود ذخیره کنید.
مرحله چهارم – آپلود وردپرس به هاست و نصب آن :

http://techbench.ir/wp-content/uploads/2013/02/2-2-2013-3-55-30-PM.jpg

hhttp://techbench.ir/wp-content/uploads/2013/02/2-2-2013-3-56-17-PM.jpg

 

در اینجا باید همانند مرحله قبل باید کمی دقت به خرج دهید. در این مرحله باید محتوای وردپرسی را که دانلود و ویرایش نموده اید به صورت فایل زیپ در آورید. سپس به پنل مدیریت هاست خود وارد شوید. به بخش File Manager یا File Managements هاست خود رفته و از آنجا به پوشه ی root یا Public_Html بروید. سپس برروی دکمه ی Upload کلیک کرده و محتوای وردپرسی خود را که به صورت فایل زیپ درآورده اید را انتخاب و آپلود کنید. پس از اتمام آپلود فایل زیپ شده خود را در پوشه ی Public_Html مشاهده می کنید. اکنون وقت خارج سازی اطلاعات داخل پوشه است.  سه روش برای نصب محتوای وردپرس برای انتخاب دارید :
۱- محتوای اطلاعاتی وردپرسی خود را در همان پوشه ی اصلی یعنی root یا Public_Html خارج سازی یا Extract کنید. که در این صورت آدرس شما مثلاً http://example.com می شود.
۲- این محتوا را در پوشه ای مثلاً با نام blog در پوشه ی Public_Html خارج می کنید که دراین صورت آدرس شما http://example.com/blog خواهد شد.
۳- روی یک ساب دامین مثلاً content محتوای وردپرسی را آپلود می کنید که در این صورت آدرس شما http://content.example.com می شود.
در حالت اول شما باید تمامی فایل ها و محتویات درو پوشه ی WordPress را که آپلود کرده اید به پوشه ی root یا همان Public_Html هاست خود منتقل کنید.
در حالت دوم باید فولدری با نام دلخواه خودتان بسازید و سپس محتوای پوشه ی خارج شده WordPress را به آن منتقل نمایید.
در حالت سوم باید یک ساب دامین (Sub Domain) از قسمت مدیریت هاست خود ایجاد کنید. که پس از ساخت این ساب دامین پوشه ای هم نام آن در پوشه ی اصلی شما ظاهر می شود و شما محتوای پوشه WordPress را به آن انتقال می دهید.
اکنون شما مرحله آپلود وردپرس برروی هاست را انجام داده اید. فقط یک نکته باقی می ماند و آن هم آن است که برخی از سرویس های هاست برای اینکه به کاربر نشان دهند که دامنه ی آنها برروی هاست نصب است در پوشه اصلی یعنی Public_Html یا Root چند فایل با پسوند html. قرار داده اند که عناوینی نظیر ۵۰۰ یا … دارند که برای ادامه کار باید آنها را حذف کنید. زیرا آنها اجازه هدایت شما به پنل نصب وردپرس را نخواهند داد. برای این کار می توانید آنچه غیر از محتوای وردپرس در پوشه اصلی با این مشخصات است را حذف کنید. نکته دیگر هم عبارت example بود، که همان آدرس انتخاب شما است و Content همان نام ساب دامین انتخابی شماست و ما برای مثال از آنها استفاده نمودیم.
ایجاد حساب کاربری و نصب نهایی :
شاید آسان ترین یخش نصب وردپرس همین مرحله باشد چون از اینجا به بعد با پنلی فارسی زبان روبرو می شوید. اکنون که می خواهید حسابی در وردپرس ایجاد کنید. ابتدا باید به یکی از آدرس های زیر به wp-admin/install.php مراجعه نمایید :
۱- اگر از روش اول برای نصب وردپرس استفاده کردید آدرس شما عبارتست از : http://example.com/wp-admin/install.php
2- اگز از روش دوم برای نصب وردپرس استفاده نموده اید آدرس شما عبارتست از : http://example.com/blog/wp-admin/install.php
3- اگر از روش سوم برای نصب وردپرس استفاده نموده اید آدرس شما عبارتست از : http://content.example.com/wp-admin/install.php
که همانطورکه قبلاً هم اشاره شد example.com آدرس و دامنه شما است و content همان نام ساب دامینی است که خود ساخته اید.
با انتخاب نوع مورد نظر خودتان و وارد کردن آدرس در مرورگر به صفحه ی نصب وردپرس فارسی منتقل می شوید که از آنجا به بعد گویا و فارسی زبان است و شما به راحتی می توانید آن را طی کنید.

و این هم آموزش نصب وردپرس برروی هاست دایرکت ادمین بود و کاربران می توانند با انجام مراحل دقیق آن این سیستم مدیریت محتوا را برروی هاست خود نصب نمایند.

[box type=”info” font=”tahoma”] پانوشت: مراجعه شود به متن قبلي![/box]

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*