چه چیز باعث شده تا آیفون ۵ تا این اندازه باریک شود

iPhone 5

 اپل مدتيه كه  از آيفون ۵ پرده‌بردای کرده و اعلام نمود که این تلفن با وزن ۱۱۲ گرم و ضخامت ۷.۶ میلی‌متر باریک‌ترین و سبک‌ترین تلفن هوشمند دنیا است. کارشناسان معتقدند که تراشه A6 اپل یک قدم بزرگ رو به جلو نسبت به A5 است، تراشه 4G LTE ساخت کوالکام نیز یک بهبود مهم به شمار می‌رود. اما در دل شاسی آیفون ۵ چه چیز وجود دارد که آیفون ۵ را به باریک‌ترین تلفن دنیا بدل کرده است؟

 تراشه A6

       بنا به ادعای اپل، A6 تقریبا دو برابر سریعتر از A5 آيفون 4S عمل می‌کند. این تراشه نه تنها از نظر پردازش کلی سریعتر از نسل قبلی خود است بلکه از نظر قدرت گرافیکی نیز تقریبا دو برابر سریعتر از A5 عمل می‌کند.

iphone-5-inside-e-2

      اما مشکل اینجاست که اپل صحبت بیشتری در مورد این تراشه نکرده است و ما دقیقا نمی‌دانیم درون این سیستم-روی-یک-چیپ (SoC) چه چیز وجود دارد. اما وب‌سایت تخصصی سخت‌افزار، AnanadTech براساس قیمت و بازده اعلام شده توسط اپل گمانه‌زنی‌هایی کرده است. احتمالا A6 برمبنای معماری ARM Cortex-A15 ساخته شده که جدیدترین و سریعترین پردازنده ARM است. معماری این پردازنده در اکثر تلفن‌های هوشمند دنیا بکار گرفته می‌شود.

            اگر این موضوع صحت داشته باشد ادعاهای اپل در مورد سرعت و بازده دو برابری نیز با عقل جور در می‌آید، چون A15 واقعا قدرتمند و سریع است. به نظر می‌رسد که تراشه A6 اپل دو هسته ARM Cortex A15 را روی پروسه ۳۲ نانومتری یکپارچه کرده است. این یک موفقیت بزرگ به شمار می‌رود چون اپل با این اقدام توانسته است پردازنده‌های ساخت Texas و سامسونگ را پشت سر بگذارد و A15 را وارد بازار کند.

        هرچند در مورد گرافیک نیز هنوز هیچ چیز مشخص نیست ولی AnandTech معتقد است که A6 مجهز به ۴ هسته گرافیک PowerVR SGX543 است که هسته‌های آن نسبت به iPhone 4S دو برابر شده‌اند.

         برخی از تحلیل‌گران نیز معتقدند که اپل با ایجاد بهینه‌سازی در پردازنده مرکزی (CPU) توانسته توازن در بازده و مصرف باتری را ایجاد نماید.

        Francis Sideco از IHS گفته: برای اینکه بازده دو برابر شود و هنوز طول عمر باتری نیز مناسب باشد، آنها مجبور بوده‌اند تا هسته‌ها را بهینه کنند.

       اما سرعت دو برابری در پردازش اصلی و گرافیکی تنها پیشرفت A6 نسبت به A5 نیست، سایز این SoC نسبت به نسل قبلی نیز ۲۲ درصد کمتر شده و به این ترتیب فضای کمتری را اشغال می‌کند.

تراشه LTE 4G 3G

      اپل ادعاهای بسیار جذابی در مورد طول عمر باتری کرد. آنها اعلام کردند که طول عمر باتری آیفون ۵ با وجود صفحه نمایش بزرگتر، بدنه باریکتر، پردازنده سریعتر و پشتیبانی از شبکه LTE با آیفون 4s فرقی نمی‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*