جایگاه وردپرس 10 سال پس از ظهور

Wordpress

10 سال از زمانیکه Matt Mullenweg به همراه Mike Little اولین نسخه محبوب ترین سیستم مدیریت محتوا را منتشر کردند گذشت و به نقل از مرکز آمار سایت رسمی وردپرس تا لحظه نگارش این نوشته، بیش از 64700000 وب سایت به کمک سرویس های مختلف وردپرس راه اندازی شده اند.

جالب است بدانید ماهیانه 49.3 میلیون پست جدید و 50.7 میلیون دیدگاه جدید وردپرسی منتشر می شود. همچنین 374 میلیون نفر در ماه 4.1 میلیارد صفحه را مطالعه می کنند.

از سال 2011 روزانه بیش از 100000 وب سایت (وبلاگ) توسط ورد پرس راه اندازی می شود. با توجه به آمار جستجوی گوگل در فوریه 2013 روند گرایش افراد به وردپرس به بیشترین حد خود رسیده و تقریبا سه برابر جوملا و 8 برابر دروپال بوده است. بیشترین کلید واژه هایی که برای جستجوی مرتبط با وردپرس استفاده شده اند “wordpress theme” و “plugin wordpress” هستند.

google_trend.gif

اما در ایران وردپرس تقریبا روند ثابتی (متوسط) داشته و نکته جالب توجه کاهش استفاده از جوملا در وب سایت ها است. عبارات “theme wordpress”، “دانلود wordpress”، “قالب wordpress” و “فارسی wordpress” بیشترین جستجوها را داشته اند.

google_trend_iran.gif

دلایل موفقیت

اگر شما بخواهید سایت خود را با استفاده از یک سیستم مدیریت محتوا تولید کنید از کدامیک استفاده خواهید کرد؟ یکی از دلایل محبوبیت وردپرس سادگی و سهولت نصب و استفاده از آن در عین بهره مندی از هسته قدرتمند است. وبلاگ شخصی ساده یا سایت بزرگ با میلیون ها بازدیدکننده می توانند با وردپرس در مدت زمان کوتاهی راه اندازی شوند.

وجود تمپلیت های متنوع (رایگان یا فروشی) از دیگر نکات قابل توجه وردپرس است. به راحتی می توانیم تمپلیت مورد نظر خود را از اینترنت دانلود و روی سایت خود نصب کنیم.

امروزه تقریبا تمامی سرورهای میزبانی وب سایت ها از وردپرس پشتیبانی می کنند. پس می توانیم هاست دلخواه خود را انتخاب و با خیال راحت یک نسخه از آن را نصب کنیم.

نکته قابل توجه درباره وردپرس وجود انجمن ها و منابع تخصصی فراوان در اینترنت است که در صورت بروز مشکل می توانیم به سرعت پاسخ خود را دریافت کنیم.

مجموع موارد ذکر شده نظر طیف عظیمی از افراد (مخصوصا تازه کارها) را به سمت وردپرس جلب می کند. در ادامه مطلب با برخی از معروف ترین اشخاص و شرکت هایی که به وسیله وردپرس سایت خود را راه اندازی کرده اند آشنا خواهیم شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*