نصب ویندوز XP

برای نصب ویندوز XP دو شیوه وجود دارد. در حالت اول ممكن است شما در سیستمتان نسخه های دیگری از ویندوز را نصب كرده باشید. در این حالت با قرار دادن سی دی ویندوز XP می توانید شروع به نصب این برنامه بكنید. در حالت دوم كه ما در اینجا به توضیح جامع آن می پردازیم یا در سیستم تان از قبل ویندوز نصب نشده است یا دچار مشكل شده و قابل اجرا نیست یا اینكه شما می خواهید خودتان كنترل كامل بر روی فرایند نصب اعمال كنید.

 

در این وضعیت شما باید ابتدا سیستم را از طریق CD-ROM راه اندازی كنید. بسته به نوع سیستم تان باید درایو راه انداز سیستم خود را از هارد به CD-ROM تغییر دهید.

در Mother Board های جدید گزینه ای با نام Boot وجود دارد كه می توانید آن را انتخاب كنید . سپس با فلش های جهت دار بر روی گزینه اول رفته و كلید Enter را فشار دهید. از لیست نمایان شده CD-ROM را انتخاب كنید . برخی از Mother Board ها در این قسمت نام CD-ROM شما را نشان می دهند. مثلاً اگر شما از مدل ASUS استفاده می كنید این نام را مشاهده خواهید كرد. در صورتی كه در گزینه های پائینی نام CD-ROM شما انتخاب شده است می توانید با استفاده از كلید های “+” یا “-“ صفحه كلید ترتیب قرار گیری آنها را تغییر دهید. توجه داشته باشید كه برای نصب ویندوز حتماً باید CD-ROM در اولین گزینه قرار گیرد.

در سیستم های قدیمی تر Boot سیستم اصولاً در حالت A/C قرار دارد كه باید به CD-ROM تغییر كند.

http://netsit.ir/wp-content/uploads/2012/11/images_136.jpg

پس از اعمال این تغییرات كلید F10 را فشار داده و با انتخاب گزینه Y تغییرات اعمال شده را ذخیره كنید.

سیستم را مجدداً Restart كنید و پس از نمایان شدن كلید Press any Key … یكی از كلید های صفحه كلید را فشار دهید تا سیستم از طریق سی دی Boot شود .

برنامه شروع به كپی فایلهای مورد نیاز خود می كند.

سپس مطابق شكل زیر با پنجره ای با سه گزینه مواجه خواید شد كه با فشار دادن كلید ENTER ویندوز شروع به نصب می كند.

فشردن كلید R در سیستم باعث مرمت و بازسازی اطلاعات ویندوز قبلی شما می شود( این گزینه برای مواردی استفاده می شود كه شما از قبل بر روی سیستم خود ویندوز XP نصب كرده اید ولی با بروز مشكلاتی نمی توانید به درستی از آن استفاده كنید و این قسمت سعی در كپی و بازسازی برخی فایلهای مورد نیاز كرده و سیستم را مجدداً در وضعیت اجرایی و عملیاتی قرار می دهد)

فشردن كلید F3 نیز امكان خروج از مراحل نصب را فراهم می كند.

برای ادامه نصب كلید ENTER را فشار دهید . پنجره ای مطابق شكل زیر نمایان شده كه شرح توضیحات مربوط به توافق نامه استفاده از این سیستم عامل است . با انتخاب كلید F8 از این صفحه عبور كنید.

برنامه Setup شروع به بررسی سیستم شما كرده تا نسخه های قبلی سیستم عامل ویندوز را در صورت وجود در سیستم تشخیص می دهد. پس از بررسی سیستم پنجره ای همانند شكل زیر نمایان شده و درایو های سیستم شما را لیست می كند. شما در این قسمت می توانید مسیری كه برای نصب ويندوز مشخص كنيد و روال كار را ادامه بدين …

باورتون میشه همه این کارها رو میشه در کمتر از 10 دقیقه انجام داد؟

 اساس کار بر اینه که شما یک Image از تنظیمات، برنامه ها و درایورهای ویندوز خود می گیرید تا هر وقت لازم شد (خواستید ویندوز نصب کنید) به کمک این فایل همه چیز رو در کمتر از 10 دقیقه به حالت اول برگردونید.

 الف) ساخت فایل Image از درایو حاوی ویندوز

قبل از هر چیز باید یک ویندوز مرتب (بهتره بگم یک درایو مرتب که جدا توصیه میکنم درایو C باشه) به همراه تمامی نرم افزارهای مفید تهیه کنید. نرم افزارهای اضافی رو Uninstall کنید و اونهایی رو هم که ندارید نصب کنید، همه درایورها رو نصب کنین، با آنتی ویروس به روز شده سیستم رو چک کنید و خلاصه یک حالی به سیستم بدین.حتما برنامه های دلخواهتون رو در همان درایوی نصب کنید که ویندوز نصب شده همچنین سعی کنید فایلهای غیرمرتبط به ویندوز (مانند فایلهای موسیقی) را به درایوهای دیگر منتقل کنید.
برنامه Ghost رو از اینجا دانلود کنید.

 1. به محیط داس بروید و فایل Ghost.exe را اجرا کنید.
 2. از منوی برنامه انتخاب کنید: Local > Partition > To Image
 3. هارددیسک خود را انتخاب کنید. (اغلب افراد یک هارددیسک بیشتر ندارند)
 4. پارتیشن (درایو) مبدا (حاوی ویندوز و برنامه ها) را انتخاب کنید.
 5. محل ذخیره فایل Image را انتخاب کنید و دکمه Save را بزنید . ( سعی کنید از گزینه فشرده سازی استفاده نکنید زیرا بر سرعت بازیابی اطلاعات اثر منفی دارد )

 ب) بازیابی ویندوز از فایل Image

 1. درایوی که می خواهید ویندوز روی آن نصب شود را فرمت کنید. اگر به عنوان مثال از ویندوز روی درایو C فایل Image را ساخته اید، توجه داشته باشید که بازیابی هم بایستی روی همین درایو انجام شود.
 2. به محیط داس بروید و فایل Ghost.exe را اجرا کنید.
 3. از منوی برنامه انتخاب کنید: Local > Partition > From Image
 4. هارددیسک خود را انتخاب کنید.
 5. پارتیشن (درایو) مبدا حاوی فایل Image را انتخاب کنید.
 6. پارتیشن (درایو) مقصد (درایوی که فرمت کرده اید) را انتخاب کنید و چند دقیقه صبر کنید تا ویندوزی کاملا آماده و تروتمیز را تحویل بگیرید.

ابتدا بايد يك cd ويندوزxp داشته باشيد . دقت كنيد كه اين cd بايد bootable باشد. اگر ميخواهيد كه ويندوز فعلی را تبديل به ويندوز xp كنيد يا update كنيد نيازی به cd بوت نداريد. cd ويندوز را درون cd rom گذاشته و ويندوز اتوماتيك auto run خواهد شد.دقت كنيد كه اگر بخواهيد ويندوز فعلی خود را كه مثلا 98 ياme يا2000 ميباشد را update كنيد اطلاعات شما مثلا my document شما و برنامه های نصب شده شما حفظ خواهد شد.ولی اگر ويندوز شما ايراد دارد.بهتر است ان را از اول فرمت و نصب كنيد كه اين نوع نصب در اينجا توضيح داده شده است.

بعد از اين كه cd ويندوز را گذاشتيد. خود به خود مرحله نصب ويندوز شروع خواهد شد . روی گزينه install windows xp كليك كنيد.

در قسمت بعد از شما پرسيده ميشود كه ميخواهيد يك ويندوز جديد نصب كنيد يا ويندوز فعلی را update كنيد در صورتی كه در ويندوز فعلی شما ايرادی ندارد و ميخواهيد ان را تبديل به xp كنيد اين مرحله را رد كنيد و دست نزنيد زيرا به طور خودكار upgrade recommandedانتخاب شده است.ولی چنانچه قصد داريد ويندوز جديدی در درايوی ديگر نصب كنيد بايد new instalation را انتخاب كنيد.در اين صورت بعد از نصب كامل ويندوز xp هنگامی كه سيستم را روشن ميكنيد دو منو ظاهر شده و از شما پرسيده خواهد شد كه ميخواهيد وارد كدام ويندوز شويد.بدين ترتيب شما 2 ويندوز خواهيد داشت.

در مرحله بعد بايد سريال ويندوز را وارد كنيد اين سريال احتمالا در پشت كيس cd يا درون خود cd داخل فايلی به نام serial يا cd key يا readme نوشته شده.

در قسمت بعد روی دكمه advanced option كليك كرده و در پنجره جديد گزينه دوم را تيك بزنيد.اين برای اين است كه شما درايوی را كه ويندوز در ان ريخته شود را انتخاب كنيد.همچنين جهت تسريع كار ميتوانيد گزينه اول را تيك بزنيد تا تمامی فايلهای ويندوز روی هارد ريخته شده و از انجا نصب شوند.بر روی ok كليك كنيد. در قسمت پايين ميتوانيد زبان خود را انتخاب كنيد ان را farsiانتخاب كنيد تا ابزار فارسی نصب شوند. (اگر تصميم داريد از فارسی سازی مثل سينا پك و يا يک فارسی ساز استاندارد استفاده كنيد اين قسمت را دست نزنيد).حال بر روی next كليك كنيد.

در اين مرحله از شما سوال ميشود ميخواهيد نصب ويندوز رو از اينترنت به روز كنيد؟ چنانچه مايل باشيد ميتوانيد گزينه بالا را انتخاب كرده و next را بزنيد در اين صورت اخرين update ها از اينترنت دانلود خواهد شدولی با انتخاب گزينه پايينی بدون update وارد مرحله بعد می شويد.به هر حال بعد از رد كردن اين قسمت فايلهای ضروری اتوماتيك كپی يا دانلود خواهند شد و سيستم restart خواهد شد.

منتظر بمانيد تا ويندوز مراحل نصب را طی كند بعد از اين كه به متنی كه حاوی توضيحات مايكروسافت و نوعی قرارداد با شما ميباشد رسيديد.روی F8 كليك كنيد تا تائيد شود.

در قسمت بعد چنانچه شما قبلا ويندوزی داشته باشيد از شما خواهد شد كه ميخواهيد روی همان ويندوز نصب شود يا انتخاب با شما باشد. با زدن دكمه R ميتوانيد روی همان ويندوز نصب كنيد و با زدن دكمهEsc انتخاب درايو ظاهر خواهد شد.پيشنهاد ما Escميباشد.

اگر Escرا زده باشيد اين قسمت يعنی قسمت انتخاب درايو ظاهرمی شود. ميتوانيد درايو مورد نظر را انتخاب كنيد همچنين با زدن دكمه Dميتوانيد درايو را پاك كنيد تا بعدا تبديل به درايو جديد يا تبديل به دو يا چند درايو كنيد. بعد از اين كه D را بزنيد دوباره دكمه Lرابزنيد حال درايو پاك شده.ميتوانيد درايو پاك شده را انتخاب و با زدن دكمهCان را دوباره بسازيد.وقتی ان را ميسازيد ميتوانيد هجم ان را تايين كنيد .مثلا اگر ميخواهيد درايو را تبديل به دو درايو كنيد.بايد هجم فعلی را تبديل به 2 كرده و Enter كنيد.حال دو درايو جديد خواهيد داشت.البته برای عوض كردن يا تقسيم هجم درايو ميتوانيد از Partition Magic هم استفاده كنيد كه اموزش ان در بخش اموزش گذاشته شده.يا اين كه برای ساخت پارتيشن های خود بايد Fdisk ‌را بلد باشيد كه ان هم در قسمت اموزش ياد داده شده است. به حر حال با انتخاب درايو مورد نظر خود ميتوانيد وارد قسمت بعد شويد.

در اينجا ميتوانيد انتخاب كنيد كه فرمت درايو شما چه باشد FAT يا NTFSتفاوت اين دو را در اينجا ببينيد و انتخاب كنيد.بهتر است گزينه هايی كه جلوی ان كلمه Quick نوشته شده را انتخاب نكنيد زيرا فرمت كامل مناسب تر است. بعد از اين كه مراحل را رد كرديد ويندوز فرمت انتخابی شما را اغاز كرده و سپس فايلهای مورد نياز را كپی ميكند. سپس سيستم restart خواهد شد.

بعد از شروع مجدد سيستم منتظر بمانيد تا مرحل نصب اتوماتيك پيش برود تا اينكه شما با پنجره ای مواجه خواهيد شد.در اينجا زبان خود را انتخاب ميكنيد .چنانچه در قسمت چهارم شما فارسی را انتخاب كرده ايد اين قسمت را دست نزنيد . فقط در قسمت details عربی را remove كنيد(البته اين كار بستگی به نوع كيبورد شما دارد ولی در اكثر كيبوردها با اين كار چند ايراد جزئی بر طرف خواهد شد به هر حال فارسی سازی ويندوز xp كامل نيست و ايراداتی در حروف ی پ ژ گ احتمالا خواهيد داشت برای فارسی كردن ويندوز ميتوانيد از يك فارسی ساز استفاده كنيد) رو دكمه ok زده و nextكنيد.

از اينجا به بعد برای هر دو حالت نصب از روی ويندوز و نصب از boot مشترك ميباشد.

در اين جا نام خود و نام كمپانی يا شركت يا هرچه دوست داريد.مثلا home

در اينجا نام كامپيوتر خود را مينويسيد كه نامی به عنوان پيش فرض نوشته ميشود.در قسمت پايين ميتوانيد پسور مديريت كامپيوتر را وارد كنيد به اين ترتيب كسی نميتواند به جای شما وارد شود زيرا شما مديريت كامپيوتر را داريد و ميتوانيد حتی برای استفاده كننده های ديگر هم قواعدی خواص تايين كنيد مثلا برادر كوچك شما نتواند فايلها را پاك كند.

اين قسمت برای تنظيمات اتصال به اينترنت است.روی منوی پايين روی اول زده و ايران را انتخاب كنيد.در قسمت What Area Code استان را ميزنيد مثلا برای تهران 021 در قسمت dial nomber چيزی ننويسيد.و در پايين هم نوع ارتباط تلفنی خود تون يا پالس را انتخاب كنيد و next كنيد.

در اينجا ساعت محلی را انتخاب ميكنيد.جلوی time zone اگر در ايران هستيد GMT+03:30 Tehran را انتخاب كنيد.و بر روی next كليك ميكنيد .ويندوز نصب را ادامه داده و سر انجام به پايان ميرساند و سيستم restart خواهد شد.

بعد از شروع مجدد ويندوز از شما سوالاتی خواهد شد شما تمام گزينه هايی كه از شما ميخواهد ويندوز را توسط اينترنت رجيستر كنيد را كنسل كنيد(بايد گزينه های پايين را انتخاب كنيد) زيرا هنوز معلوم نيست مودم شما به درستی كار ميكند يا نه ؟

سپس در اخر از شما خواسته ميشود 5 user معرفی كنيد كه شما برای اولی نام خود را وارد كرده و finish را بزنيد.حال شما وارد ويندوز جديد شده ايد.

نصب ويندوز از بوت
برای اين كه ويندوز را از اول نصب كنيد بايد يك cd بوت داشته باشيد هنگامی كه سيستم را روشن ميكنيد كليد delete را نگه داريد و وارد تنظيمات setup شويد.اكثر mother board های جديد در همان بالا منوی bootرا دارند كه شما با زدن كليد های چپ و راست ميتوانيد وارد ان شويد و بوت اول خود را cdrom انتخاب كنيد.بايد روی ان enter زده و cdrom ‌را انتخاب كنيد.سپس روی exit رفته و save and exit يا چيزی شبيه به اين را بياد انتخاب كنيد كه تنظيمات شما را زخيره كند.حال هنگام روشن كردن سيستم اگر cd بوت در سيستم باشد ميتوانيد از ان استفاده كنيد.بعد از اين كه cd بوت شد و هنگامی كه گفته ميشود press any key ………. دكمه ای را بزنيد تا وارد مراحل نصب ويندوز شويد.

منتظر بمانيد تا ويندوز مراحل نصب را طی كند بعد از اين كه به متنی كه حاوی توضيحات مايكروسافت و نوعی قرارداد با شما ميباشد رسيديد.روی F8 كليك كنيد تا تائيد شود.

در قسمت بعد چنانچه شما قبلا ويندوزی داشته باشيد از شما خواهد شد كه ميخواهيد روی همان ويندوز نصب شود يا انتخاب با شما باشد. با زدن دكمه R ميتوانيد روی همان ويندوز نصب كنيد و با زدن دكمهEsc انتخاب درايو ظاهر خواهد شد.پيشنهاد ما Escميباشد.

اگر Escرا زده باشيد اين قسمت يعنی قسمت انتخاب درايو ظاهرمی شود. ميتوانيد درايو مورد نظر را انتخاب كنيد همچنين با زدن دكمه Dميتوانيد درايو را پاك كنيد تا بعدا تبديل به درايو جديد يا تبديل به دو يا چند درايو كنيد. بعد از اين كه D را بزنيد دوباره دكمه Lرابزنيد حال درايو پاك شده.ميتوانيد درايو پاك شده را انتخاب و با زدن دكمهCان را دوباره بسازيد.وقتی ان را ميسازيد ميتوانيد هجم ان را تايين كنيد .مثلا اگر ميخواهيد درايو را تبديل به دو درايو كنيد.بايد هجم فعلی را تبديل به 2 كرده و Enter كنيد.حال دو درايو جديد خواهيد داشت.البته برای عوض كردن يا تقسيم هجم درايو ميتوانيد از Partition Magic هم استفاده كنيد كه اموزش ان در بخش اموزش گذاشته شده.يا اين كه برای ساخت پارتيشن های خود بايد Fdiskرا بلد باشيد كه ان هم در بخش اموزش ياد داده شده است. به حر حال با انتخاب درايو مورد نظر خود ميتوانيد وارد قسمت بعد شويد.

در اينجا ميتوانيد انتخاب كنيد كه فرمت درايو شما چه باشد FAT يا NTFSتفاوت اين دو را در اينجا ببينيد و انتخاب كنيد.بهتر است گزينه هايی كه جلوی ان كلمه Quick نوشته شده را انتخاب نكنيد زيرا فرمت كامل مناسب تر است. بعد از اين كه مراحل را رد كرديد ويندوز فرمت انتخابی شما را اغاز كرده و سپس فايلهای مورد نياز را كپی ميكند. سپس سيستم restart خواهد شد.

بعد از اين كه سيتم restart شد كاملا صبر كنيد تا ويندوز مراحل نصب را ادامه دهد اگر به پنجره وارد كردن كد ويندوز رسيديد كدی كه در كيس ويندوز يا در فايلی متنی با نام serial يا cd key قرار دارد وارد كنيد.اين پنجره بستگی به تنظيمات شما ممكن است در اين قسمت يا در قسمتهای بعد ظاهر شود.

در اينجا زبان خود را انتخاب ميكنيد .برای اين كه امكان تايپ فارسی داشته باشيد روی customizeكليك كرده و تب language را انتخاب كنيد سپس هر دو تيك را علامت بزنيد و apply را بزنيد تا فايلهای مربوط نصب شوند بعد در قسمت details روی add كليك كرده و فارسی را اضافه كنيد. رو دكمه ok زده و nextكنيد

راهنماي نصب ويندوز
براي نصب ويندوز ابتدا كامپيوتر را روشن ميكنيم.
سپس دكمه Delete راچند بار پشت سر هم ميزنيم تا منوي آبي رنگ داس روي مانيتور ظاهر شود سپس گزينه: BIOSFEATRES SETUP
را باEnter انتخاب مي كنيم سپس: ST BOOT DEVICE:Floppy
را از حالت Floppy به CD-ROM تبديل ميكنيم (در صورتي كه BOOT ما از روي Floppy باشد).
( به وسيلة +و-) سپس با دكمهEsc به منوي قبل بر ميگرديم. و بعد گزينة (Save & Exit Setup) را بوسيلة Enter انتخاب ميكنيم،با انتخاب اين گزينه كامپيوتر از ما مي پرسد كه آيا تغييرات انجام شده راSave كنم يا خير كه ما با انتخاب(Y) يعني (Yes) پاسخ مثبت مي دهيم،وسپس مجددا Enter را ميزنيم در اين صورت كامپيوتر خود به خود (Reset) مي شود،در اين حالت بايد بلافاصله(CDWindows) را در(CDROM) قرار دهيم،سپس به ترتيب مراحل زير را انجام دهيم:

۱)گزينه:(Start Computer With CDROM Support) را انتخاب ميكنيم

۲)براي پاك كردن ويندوز قبلي، دستور زير را به دقت اجرا مي كنيم.
أبتدأ :Cسپس Enter خواهيم داشت <:C سپس در مقابلش مي نويسيC:> Format C:/U/S اين دستور براي Format كردن كامل با سرعت پائين است،براي Format كردن سريعتر از دستور: C:> Format C:/U/Q استفاده مي شود،ما مي توانيم با اين روش هر Drive مورد نظر را پاك كنيم (يعني به جاي Format C مي نويسيم Format D يا هر Drive ديگر.

3)بعد از پاك كردن ويندوز قبلي دستور زير را براي نصب ويندوز جديد (از روي CD) اجرا مي كنيم.
أبتدأ :Hسپس Enter خواهيم داشت<:H و بعد در مقابلش مي نويسيم H:>DIR (يعني محتويات CD را از رويCDROM بخوان ونشان بده) سپس كامپيوتر ليستي از محتويات CD در اختيار ما می گذارد آنگاه گزينه‌ مورد نظر را انتخاب نموده (كه در اينجا مثلا WIN98) ومطابق دستور زير عمل مي كنيم.
أبتدأ :H سپس Enter خواهيم داشت<:H سپس در مقابلش مي نويسيم H:>CD WIN98 سپس Enter را مي زنيم،در اين صورت خواهيم داشت H:WIN98ARA سپس ما در مقابل آن Setupرا اضافه مي كنيم يعني: H:WIN98ARA:SETUP سپس Enterرامي زنيم وكامپيوتر بعد از Scan Disk نصبWindows را آغاز مي كند.
پس از مدتي كامپيوتر از ما مي خواهد كد مربوط به ويندوز را وارد كنيم بعد از انجام اين كار كامپيوتر بعد از نصب مقداري از ويندوز Reset ميشود و بعد از روشن شدن مجدد دوباره دكمه Delete را ميزنيم و وارد صفحة آبي رنگ داس ميشويم و تمامي تغييرات انجام شده را به حالت اوليه باز ميگردانيم و سپس گزينه Save & Exit Setup را ميزنيم و پس از روشن شدن كامپيوتر الباقي كارها را انجام مي دهد و بعد از چند Reset كه در طول نصب ويندوز خود كامپيوتر انجام مي دهد نصب ويندوز تمام ميشود.
تبصره 1:دستور Scan Disk براي هر Drive به شرح زير است:
مثلا براي Drive C داريم:
C:> Scan Disk وسپس Enter .
تبصره 2:دستور براي تقسيم بندي هارد (HARD PARTION ) به شرح زير است:
C:>FDISK

نصب ايكس پي از داس

براي این کار بهتره که اول يه كپی كامل از CD ويندوز XP رو روي هاردتون کپی كنيد . بعد كامپيوترتان را با يك بوت مثل بوت ويندوز 98 بوت كنيد .برای سرعت بخشيدن به عمل نصب، بهتره که فايل SMARTDRV.EXE رو اجرا كنيد اين فايلو می تونيد ميون فايلهای DOS يا ويندوز 98 پيدا كنيد و بهتره که يك كپي از اونو روی ديسك راه اندازتون ذخيره كنيد به مسيری بريد كه ويندوز XP رو اونجا كپی كرده ايد و بجای اجراي فايل SETUP.EXE به شاخه I386 بريد و فايل WINNT.EXE رو اجرا كنيد. حالا دیگه ويندوز XP مراحل نصب خودشو شروع می کنه .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*